Kdy a proč je důležitá rychlost odesílání dat u internetového připojení?


Témata: TELEKOMUNIKACE
Internet

Jedním z často přehlížených parametrů při výběru internetového připojení je rychlost uploadu. Podívejte se, kdy a proč je rychlost odesílání dat pro uživatele důležitá. Kvalitní internetové připojení se netýká jen rychlého stahování, ale i možnosti ukládat data nebo pohodlně streamovat, tedy nahrávat videa online.

Upload u internetu je důležitý

Informační technologie se v dnešní rychlé globální době neustále rozvíjí a s nimi přichází také nové a náročnější požadavky na rychlejší stabilnější a výkonnější internetové připojení. Při prohlížení internetových stránek, sledování online videí, nebo stahování souborů a aplikací je velmi důležitý download. U celé řady aktivit na internetu je však podstatná i rychlost uploadu, tedy odesílání dat.

Mezi aktuální požadavky moderních uživatelů pro práci i osobní potřeby patří také komfortní zálohování osobních dat do cloudu. Čím dál méně lidí si dokumenty, fotografie a další soubory nechává na pevném disku, a používají sdílené online úložiště. Toto řešení je mnohem praktičtější a bezpečnější. V cloudu (odkaz na slovník) jsou informace, texty, tabulky nebo jakékoliv jiné soubory k dispozici bez ohledu na to, z jakého přístroje a místa se připojujete. 

Nehrozí vám ani ztráta souborů v případě, že se počítač rozbije. Máte je vždy po ruce odkudkoliv z jiného počítače, a můžete data sdílet s jinými uživateli. Zálohování souborů je spojeno s pravidelným odesíláním dat ze zařízení do cloudového úložiště. Čím rychlejší je upload (odesílání dat) u internetu, tím svižnější je také zálohování dat.

Jak rychle nahrávat videa na YouTube?

Rychlost uploadu ovlivňuje také čas potřebný k nahrání videa na YouTube. To se s nevyhovujícím internetovým připojením může velmi nepříjemně protáhnout a někdy může vypadávat a celou práci je třeba udělat znovu. Rychlé internetové připojení proto ocení nejen aktivní YouTubeři, ale prakticky každý, kdo potřebuje čas od času někam nahrát soubory nebo streamovat video.

Sociální sítě dnes umožňují velmi snadno spustit živý přenos ve vysokém rozlišení. Pokud si přejete, aby diváci dostal maximálně kvalitní obraz a zvuk, internetové připojení s rychlým uploadem je nutností. To stejné platí u oblíbeného streamování her. Pro vysílání videa ve Full HD rozlišení by měl upload nabízet minimální rychlost kolem 4 až 5 Mbps. Aby nedocházelo ke zbytečným výpadkům, mělo by připojení být stabilní.

K tomu jsou vhodné optické kabely, jejichž instalaci LOSKY zajišťuje. V současnosti se rozšiřuje síť optických kabelů na mnoha místech republiky. Ty mají na cíl zkvalitnit rychlost, stabilitu, výkonnost a bezpečnosti internetového připojení v mnoha oblastech ČR.

Online schůzky rychle a kvalitně

Kvalitní upload je předpokladem bezproblémové hlasové a video komunikace, během které je odesíláno nemalé množství dat. Videohovory přes Skype, Google Meet či Microsoft Teams ve více lidech představují pohodlný způsob, jak se domluvit. Proč je tedy kazit sekaným obrazem a robotickým hlasem, kterému není rozumět.

Rychlost uploadu si zkontrolujte 

Základní popis běžného tarifu internetového připojení zpravidla staví na první místo rychlost downloadu. Neváhejte si však zkontrolovat i upload.

U tarifů optického internetu máte dokonce možnost ovlivnit parametry připojení podle toho, jestli preferujete download, nebo je pro vás naopak důležitější upload. Jinými slovy máte u internetového tarifu s rychlostí až 400 Mbps možnost vybrat si mezi nastavením 200/200 Mbps, 320/80 Mbps a 80/320 Mbps. To je skvělá výhoda. Rozhodnutí je jen na vás.