Je lepší Wi-Fi, nebo kabel? 


Témata: TELEKOMUNIKACE
InternetWiFi

Dnešní rychlá globální doba nabízí různé druhy připojení k internetu, bez kterého se již stěží obejdete. Výběr typu a rychlost připojení internetu je tak spojen s celou řadou otázek. Po technické stránce hraje hlavní roli bezdrátové Wi-Fi připojení, nebo pevné připojení k internetu pomocí kabelu. Novinkou je rychlejší připojení pomocí optického kabelu a 5G sítí – zmínit 5G? Jaké výhody a nevýhody tato technologická řešení přináší? Jak se orientovat ve výhodách mezi WiFi a kabelem? Odhalte odpověď a vyberte si nejlepší internet splňující vaše individuální požadavky.

Objevte typy připojení k internetu

Předtím, než představíme srovnání Wi-Fi, pevného připojení kabelem, představíme vám všechny běžně dostupné možnosti připojení k internetu v České republice.

Nejrozšířenější je bezdrátové připojení Wi-Fi. Je rychlé, pohodlné praktické a není nutné fyzicky zavádět kabely do domácnosti nebo firmy. Stačí se připojit „vzduchem“ přes Wi-Fi router, pokud je v místě dostatečný signál. Tato možnost je dostupná téměř v každém větším městě nebo větší obci. Obvykle si lze připojení k internetu vybírat z nabídek a výhod několika poskytovatelů. Doby, kdy byl dostupný jen jeden jsou už minulostí. Úroveň služeb jednotlivých poskytovatelů se může pro jednotlivé uživatele výrazně lišit.

Mezi kabelová připojení se řadí ADSL, internet přes kabelovou televizi a optické kabely či ethernetové přípojky. Další variantou typů připojení je mobilní internet. Nejrozšířenějším typem bývalo od 90. let ADSL a ethernet. PO roce 2000 se začal rozšiřovat rychlejší kabelový internet. V poslední době zažívají boom optické kabely a 5G sítě díky řadě výhod, jako je rychlost, spolehlivost a vyšší kapacita přenosu dat. Hlavním poskytovatelem liniových optických sítí a internetu v ČR je LOSKY.

Mobilní připojení přes data má tu výhodu, že je přenosné. Hodí se pro jednotlivce při vyhledávání informací na internetu, ale nedá se využít náročnější práci nebo provozu společnosti. Občas se vyskytují zajímavé nabídky mobilního připojení v poměru ceny a množství dat, ale pro dlouhodobé rychlé výkonné spojení se využít nedá. Hodí se spíše na cesty, vyhledávání v mapách, jízdních řádech, čtení zpráv a informací, když jste v pohybu. Kancelář si ale z mobilu řídit přes mobilní připojení nemůžete.

Wi-Fi bojuje se spolehlivostí

WiFi je téměř všudypřítomná a oblíbená. Kvůli různým fyzikálním jevům je ale v praxi složité dodržet vždy bezproblémové a stabilní podmínky pro fungování rychlosti a kvality signálu Wi-Fi připojení. Tato technologie je vhodná spíše pro šíření internetového signálu prostřednictvím kvalitního routeru v rámci jedné domácnosti.

Na větší vzdálenosti Wi-Fi potřebuje přímou viditelnost od vysílače k anténě, počasí bez srážek nebo bouřek, geomagnetických změn a minimum fyzických překážek či jiného radiového rušení. Stabilita spojení může výrazně kolísat, což s potřebou mít nonstop rychlý internet nejde dohromady. Pro využití ve firmách, nebo podnicích, nebo pro obce a státní správu, které potřebují velkou spolehlivou kapacitu a rychlost internetového připojení nejsou příliš vhodné.

Nejkvalitnější, nejrychlejší a nejlepší internetové připojení je přes kabel. Kabelové internetové připojení silný déšť, bouřky, geomagnetické bouře ani větší vzdálenosti a fyzické překážky nevadí. Odborníky na kabelové připojení v ČR najdete v LOSKY. Mají za sebou roky budování kabelových sítí po celé ČR pro různé operátory. Aktuální horkou novinkou jsou optické kabely, které dokáží jít s dobou a poskytovat rychlejší stabilnější internet.

Pokud si zvolíte vhodný tarif, můžete využívat vysoké rychlosti stahování a odesílání dat, nízké latence a vysoké spolehlivosti. Ke kabelu je často možné objednat další zajímavé služby, například internetovou televizi. Kabel pro připojení k internetu se tak stává jasnou nejlepší volbou pro všechny náročné uživatele internetového připojení. Rychlý kabelový internet, a hlavně optický, se hodí nejen pro běžnou práci nebo studium, brouzdání po internetu, ale i pro sledování videí ve vysokém rozlišení, hraní her, ale i pro provoz celých firem, úřadů, škol, letišť a dalších dopravních uzlů, nebo výrobních podniků, kde internet řídí třeba i chod přístrojů a velkých zařízení. Nejlepší volbou pro náročné uživatele je jednoznačně optický kabel. Více informací zjistíte na webu LOSKY.