Jak se bránit nepovolenému připojení na vaši Wi-Fi?


Témata: TELEKOMUNIKACE
WiFi

Zpomaluje váš internet bez viditelné rozpoznatelné příčiny a jakéhokoliv varování? Trvá vám stahování souborů neúměrně dlouho a na videa se prakticky nejde dívat? To vše se děje ale jenom někdy? 

Možná jste se stali obětí Wi-Fi černého pasažéra a je potřeba s jeho přístupem k vašemu internetovému připojení rychle a rázně skoncovat. Existuje pár způsobů, jak na černé pasažéry, kteří využívají signálu vaší Wi-Fi přijít. Ukážeme vám, jaké možnosti jsou a jak se naučit bránit proti využívání vašeho internetového připojení cizími lidmi.

Jak se černí pasažéři napojí k vaší WiFi?

Nezřídka mohou cizí lidé jednoduše uhodnout vaše heslo. Jeho sílu proto nikdy nepodceňujte, i když se vám „1234” nebo “12345678” pamatuje lépe. Dobrou alternativou pro zapomnětlivce jsou například celé věty, které černý pasažér toužící po připojení zdarma k vašemu internetu těžko uhodne. 

Otázkou zůstává, jestli se na vaší Wi-fi někdo bez povolení připojuje jenom kvůli internetu zdarma, nebo s více nekalými úmysly, jako je krádež a zneužití vašich osobních údajů a informací. Mějte proto na paměti, že sdílení vašeho hesla s lidmi, s nimiž nežijete v jedné domácnosti, se vám může vymstít.

Kde najdu nežádané WiFi hosty a jak je zablokovat?

Prvním krokem pro odhalení zloděje Wi-Fi by mělo být sepsání všech zařízení, které se k němu připojují. Následně si zjistěte jejich IP adresy, které najdete po napsání příkazu ipconfig/all do příkazového řádku. Mezi nimi naleznete i IP vašeho routeru. Díky ní se (po jejím vyťukání do internetového prohlížeče) dostanete k možnosti přihlášení k informační stránce o daném routeru. 

Na stránce uvidíte seznam všech IP adres, které se připojují k vaší Wi-Fi. Pokud sedí jejich počet a IP adresy s vaším seznamem, tak se vám parazit vyhnul. Pokud ne, je na čase zamezit internetovému klíštěti přístup a změnit si heslo. Jestli to váš router umožňuje, nastavte si také ochranu WPA2 a možná omezte dosah Wi-fi pouze na místa, kde se skutečně pohybujete. Modernější routery mají přehlednou administraci s přehledem všech připojených zařízení. Vše je srozumitelné i pro méně zkušené uživatele.

WiFi ochrání aplikace kontroly připojení

Kdyby se vám výše zmíněný postup zdál příliš složitý, přijdou vám vhod aplikace, které zkontrolují všechna připojení k vaší síti. Patří mezi ně například Net Scan nebo WiFi Inspector pro Android zařízení. Každopádně se nenechte okrádat a alespoň jednou za čas si místo nadávání na pomalý internet zkontrolujte, jestli za něj nemůže někdo z vašich sousedů,  který čerpá data a snižuje rychlost.