Jak nastavit WiFi router, aby se na něj nenapojovali sousedé?


Témata: TELEKOMUNIKACE
WiFi

WiFi router se objevuje dnes už běžně ve většině domácností, ale pouze menší procento uživatelů řeší jeho důkladné zabezpečení. LOSKY vám přináší několik tipů, jak ochránit vaši soukromou WiFi síť před černými pasažéry, útočníky, nebo třeba i sousedem, který se může snažit uhodnout vaše heslo. 

Jak vyřešit pomalý internet 

Ačkoliv v dnešní době dosahuje internet vysoké kvality ve velkých městech a na mnoha místech ČR, přesto na tom některé části republiky stále nejsou s průměrnou rychlostí, pokrytím a kvalitou internetového připojení zrovna nejlépe. Často se jedná o méně osídlené oblasti, nebo hory. 

Podle našeho průzkumu jsme zjistili, jak jsou uživatelé spokojeni se službami stávajících poskytovatelů připojení. A jaký je výsledek? Obyvatele některých horských oblastí, nebo lokalit s menší hustotou obyvatel s nedostatečným přístupem k internetu nejvíce trápí nízká rychlost společně s nedostatečnou stabilitou signálu. 

Pokud se k tomu připojí problém, že domácí WiFi nefunguje správně a router zpomaluje už tak špatné připojení, je třeba se situací něco dělat. LOSKY přináší řešení rychlého spolehlivého stabilního internetového připojení pomocí optických kabelů.  Pokud chcete do své domácnosti, obce nebo města rychlejší internet, nezbývá vám nic jiného, než hledat jiné možnosti. Jednou z moderních variant je pořízení optické sítě.

Chcete zjistit, zdali je router správně nastaven a WiFi používají opravdu jen tvá zařízení?

Detekce černých pasažérů na WiFi routeru

Každé zařízení připojené k routeru je možné jednoznačně identifikovat pomocí tzv. MAC/ IP adresy.  Pro získání přehledu všech připojených MAC adres využijte síťový skener. Jedná se o jednoduchou aplikaci zdarma, kterou si můžete nainstalovat na chytrý mobil. Stačí si vyhledat klíčová slova jako WiFi Analyzer, Network Tools či WiFi Inspector. Aplikaci spustíte a hned vidíte, jaká zařízení jsou připojena.

Kontrolu připojených zařízení k WiFi můžete provést také přímo z konfigurace routeru. Do webové administrace se připojíte podle návodu k routeru. V nastavení routeru hledejte položku Wireless Statistics (nebo něco podobného). Ve výpisu najdete všechna aktuálně připojená zařízení včetně nezvaných hostů. U moderních routerů je možnost černé pasažéry snadno zablokovat a znemožnit jim tak využívání WiFi sítě a vašeho soukromého placeného tarifu.

Jak dobře zabezpečit domácí WiFi router?

Nejste si jistí, jak dobře zabezpečit domácí WiFi? Nejjednodušší cestou pro běžného uživatele je nastavení dostatečně silného hesla. I když se to nezdá, heslo je většinou velmi jednoduché uhodnout. Výhodu mají útočníci, kteří vás znají. Jméno domácího mazlíčka, název ulice, datum narození, příjmení za svobodna, název oblíbené hudební kapely, 12345678, nebo “123heslo321” a další cesty výběru hesla napadnou každého, kdo se pokusí stát černým pasažárem na vlnách vašeho soukromého internetového připojení  a tarifu.

Vygenerujte si pro WiFi router pořádně silné heslo kombinující malé a velké znaky, speciální znaky a čísla. Nemusíte si ho pamatovat, to za vás zvládne zařízení routeru samo. Heslo si uložte buď do správce hesel, nebo si ho vytiskněte , nebo napište na papír a bezpečně uschovejte. U routeru je důležité nastavit  i nejvyšší typ zabezpečení, zpravidla se jedná o WPA2-PSK. Ten odolá nejen černým pasažérům, ale i útočníkům nebo sledování, což se v dnešní době častějších kyberútoků nedá vyloučit u nikoho.

Rychlý internet je pro zabezpečení WiFi routeru nutností

Máte dobré zabezpečení WiFi routeru, ale váš internet je stále pomalý? V tom případě je vhodné zamyslet se nad změnou poskytovatele internetového připojení. Přechod je překvapivě snadný. Vhodné je obrátit se na poskytovatele, který nabízí liniové optické připojení. V LOSKY vám pomůžeme, jak na to.