Co je to agregace internetového připojení?


Témata: TELEKOMUNIKACE
InternetPing

Agregace má zásadní vliv na rychlost a použitelnost internetového připojení. I přesto většina běžných uživatelů  netuší, co tento pojem znamená. Podívejte se, jakým způsobem agregace funguje.

Sdílím, sdílíš, sdílíme

Agregace představuje důležitý parametr internetového připojení, který vyjadřuje číslo, jaký maximální počet uživatelů může v jeden okamžik sdílet vyhrazenou rychlost. Sdílení datového toku je v případě internetu na doma běžnou praxí, která vás nezaskočí, pokud si o agregaci něco předem zjistíte a budete s ní počítat.

Agregace internetu v praxi

Hodnota agregace internetu se uvádí jako poměr, kdy druhé číslo představuje maximální počet lidí, se kterými linku sdílíte. Pro lepší pochopení, jak to funguje, použijeme konkrétní příklad. Agregace 1:50 u linky 100 Mbps znamená, že rychlost připojení bude od 2 do 100 Mbps, protože jednu linku sdílí uživatel s dalšími až 50 uživateli. Výhodou agregace je, že snižuje cenu internetového připojení a jeho kapacitu spravedlivě rozděluje mezi dané uživatele. Může se ale stát, že pokud bude připojeno hodně uživatelů a kapacita linky maximálně vytížená, rychlost přenosu dat se sníží.

Agregace je během špičky nejvyšší

Z výše uvedeného vyplývá, že nejrychlejší internet si užijete v momentech, kdy linku využívá co nejmenší počet uživatelů. Naopak ve špičce, která u domácího internetu nastává zpravidla mezi 19. až 21. hodinou, tě čeká sdílení kapacity s dalšími uživateli. Datově náročné aktivity se tak vyplatí naplánovat si na dobu mimo špičku.

Určitě je důležité zmínit, že dostatečně rychlá linka internetového připojení dokáže nabídnout komfortní surfování i většímu počtu uživatelů. Třebaže poměr agregace zůstává, rychlost připojení se neustále mění podle toho, jaké aktivity dělají ostatní uživatelé. Mezi ty datově nejnáročnější bez diskuze patří sledování HD videa a stahování velkých souborů.

Kde najít informace o agregaci?

Hodnotu agregace dat nelze jen tak změřit a není uvedena ani na routeru. Dozvíte se ji ze smlouvy s poskytovatelem internetu. Všechny tarify optického internetu jsou nabízeny se sympatickou agregací 1:10. Kapacitu datového připojení tak můžete sdílet jen deset uživatelů. Nutno podotknout, že agregace nemusí být vždy uplatňována. Někdy se maximální počet uživatelů nenaplní ani ve zmíněné špičce. Ostatně běžný uživatel nevyužívá linku bez přestávky. Vše tak ve výsledku záleží pouze na okolnostech a poskytovateli.

Agregace dat a pomalý internet

Sdílení datového toku s dalšími uživateli snižuje rychlost připojení k internetu. Pokud ti nevyhovuje agregace dat u stávajícího poskytovatele, má smysl porozhlédnout se mezi nabídkou zavedení optických kabelů od LOSKY. Agregace 1:10 při maximální rychlosti až 400 Mbps stále přináší maximálně pohodlné surfování a dostatečnou rychlost pro všechny internetové aktivity. To vše bez ohledu na to, kdy se rozhodnete otevřít prohlížeč.