Co všechno potřebujete pro příjem DVB-T2


Témata: TELEKOMUNIKACE
DVBT-2InternetWiFi

Během uplynulých let úspěšně proběhl náročný přechod z původního standardu pozemního televizního vysílání na nový standard DVB-T2. Díky společnosti LOSKY se podařilo pokrýt téměř celou Českou republiku standardem DVB-T2.

Za tu dobu si řada domácností pořídila nové modernější televize a zařízení, protože původní pozemní televizní vysílání již není příliš podporováno. 

Pro opozdilce, kteří ještě televizní signál běžící na DVB-T2 nemají, jsme připravili krátký přehled jak si DVB-T2 pořídit a stručně uvádíme jeho výhody. Zmiňujeme i další řešení, které nákup speciálních zařízení nevyžaduje a která vyřeší instalaci DVB-T2 hladce a jednoduše.

Je pro DVB-T2 lepší nová televize, nebo set-top box? 

Nákup nové televize je zdlouhavější a ne zrovna levný proces. Platí to zejména tehdy, pokud si při sledování filmů a pořadů potrpíte na velmi kvalitní obraz a speciální funkce. Pro příjem signálu DVB-T2 potřebujete vhodný moderní televizor, který si poradí nejen s novým standardem, ale také i s jeho kodekem HEVC,abyste mohli obraz sledovat. Velmi jednoduše řečeno je kodek způsob, kterým je obraz skládán (kódován) a posléze rozkládán. 

Při nákupu televize schopné přijímat DVB-T2, ale neschopné rozbalit obraz v HEVC, jde pak v podstatě jen o velmi předražené rádio. Před nákupem televizoru si tedy dávejte dobrý pozor a vybírejte pouze ty modely, které na sobě nesou certifikát s označením „DVB-T2 ověřeno”. Tato nenápadná nálepka vám zaručí, že zakoupený přijímač bude opravdu fungovat tak, jak má a dokáže signál DVB-T2 přijímat.

Pokud se vám do investice nové televize z různých důvodů nechce, není nutné si ji hned pořizovati. Mnohdy stačí jen nakoupit nový set-top box. I set-top boxy najdete v prodejnách s označením „DVB-T2 ověřeno”. Měly by technicky dokázat přivést signál DVB-T2 skoro do každé televize. Liší se mezi sebou především způsobem zapojení. Záleží na tom, jakou televizi máte. K novému set-top boxu nemusíte kupovat novou anténu za předpokladu, že nepřijímáte televizní signál v bytovém domě skrze společnou anténu. Nákup set-top boxu je zřejmě nejoblíbenější a levnější cestou, jak přechodu na signál DVB-T2 vyřešit.  

Anténa, která umí přijímat DVB-T2

Jestliže žijete v bytovém domě, kde spolu nájemníci přijímají televizní signál skrze společnou anténu na domě, pak se nevyhnete dalšímu zásahu do peněženky. Aby společná anténa dokázala zpracovat signál DVB-T2, pak musí dojít k určitým úpravám v jejím nastavení. Proto byste se měli s ostatními lidmi v domě co nejdříve dohodnout a zavolat anténního technika, který tyto úpravy provede. 

Pozor! Neznamená to nutně, že po provedení změn na anténě odpadá jednotlivým domácnostem potřeba zakoupit set-top box. Dobře se domluvte s vaším anténářem a zjistěte, jestli i přes úpravy antény nemusíte investovat i do samostatného set-top boxu pro jednotlivé televize v domě.  

Náhradní řešení potíží s DVB-T2 

Náhradních řešení pro potíže s DVB-T2 existuje několik, ale žádné nenabízejí tolik výhod jako IPTV neboli internetová televize. Nebaví vás reklamy? S IPTV je možné je přeskočit. Pravidelně přicházíte kvůli práci a povinnostem o oblíbené pořady? IPTV vám umožní přehrávat vše zpětně, a to až o 7 dní nazpátek. 

Místo starostí navíc je IPTV skutečným řešením, které přináší do života uživatelů zlepšení, ne pouze drahý způsob zachování původní kvality. Chytrá televize vyřeší problém s novými standardy televizního vysílání jednou provždy. 

LOSKY zajistila pokrytí DVB-T2 po celé České republice 

Nebýt dlouholeté práce Losky, byla by dnes situace s televizním signálem v ČR zřejmě jiná, protože právě Losky pokrylo téměř celou Českou republiku novým televizním signálem díky svým bohatým mnohaletým zkušenostem.