Jak přizpůsobit dům pro FVE


Témata: ENERGO

Pro zabudování fotovoltaické elektrárny potřebujete místo jak na střeše, tak uvnitř domu. Kde budeme potřebovat najít v domě místo a jak probíhá schůzka s techniky?

V novostavbě 

Pokud stavíte novostavbu, je dobré realizaci FVE konzultovat již před zahájením staveb. Zásahy do vašeho domu pak budou co nejmenší. 

Svůj dům tak můžete co nejlépe přizpůsobit pro instalaci a zajistit, aby panelům nic nestínilo. Proto různé vikýře a komíny tak můžete rovnou umístit na severní stranu střechy. Panely se také mohou pokládat i na související objekty – garáže apod. 

Kromě samotných panelů je potřeba najít místo pro další komponenty jako je střídač, měnič, baterie, rozvaděč apod.

Příslušenství pro solární techniku 

Střídač mění stejnosměrný proud z panelů na střídavý, a umožňuje tak, velmi zjednodušeně řečeno, funkčnost všech spotřebičů v domě. Bývá umístěn v technické místnosti, popř. garáži, kotelně, nevyužité prádelně apod. Potřebujete pro něj cca 1,5 x 1,5 m prostoru na zdi. 

K tomuto systému se přidává baterie, pokud ji máte, a pomocný rozvaděč. To vám prostor rozšíří ještě o 1m2. Oba dva prvky, střídač a baterie, ale nemusí být bezpodmínečně umístěny pospolu.

Všichni můžeme pouze odhadovat, kolik kabelů na jakých místech budeme později potřebovat. Chráničky kabelů (husí krky) se tak roztáhnou od půdy ke střídači a od střídače k hlavnímu rozvaděči domu. Měly by být o průměru 0,5 cm.

Hlavní rozvaděč vyberte raději větší, aby se do něj daly přidávat přípojky.  Správný typ a velikost bojleru závisí na výkonu vaší FVE. FVE o výkonu 3 kWp odpovídá bojleru o objemu 250 – 300 l. Je lepší zvolit větší, aby vám ohřál co nejvíce vody.

Solární panely na střeše 

Solární panely nepoškozují střechu. LOSKY dbá na to, aby instalace nebyla příliš váhově náročná na konkrétní střešní konstrukci. Otázku záruky je vhodné vždy ověřit u dodavatele střechy. Pečlivě instalujeme jednotlivé panely v takovém sklonu, aby se na nich nezadržovala voda ani sníh.  

Jak funguje proces realizace FVE?

Zadáním poptávky si objednáte bezplatnou konzultaci, kde vám poradíme se vším potřebným. Následuje místní šetření, návštěva technika a podpis smlouvy. Termín realizace s vámi domluvíme do několika málo měsíců. Všechno si zajišťujeme pod jednou střechou, a proto garantujeme rychlost objednávky. 

Instalace FVE neprobíhá celý rok, ale zpravidla od března do října kvůli pravidlům BOZP. Během zimních měsíců může proběhnout příprava vnitřku a rozvody kabelů tak, aby se během letních měsíců dokončila pouze samotná instalace na střeše. Kompletní instalaci FVE do 10kW provedeme během jednoho dne