FVE k bazénu


Témata: ENERGO

Vyhřívání bazénu pomocí fotovoltaiky může být během letních měsíců ideální volba. Jaký fotovoltaický systém je nejvýhodnější? 

Přímý ohřev vody fotovoltaickými panely

Častá motivace pro pořízení fotovoltaiky je ohřev studené vody ve venkovním bazénu lokálním napojením na samostatně stojící solární kolektor. Tato možnost je určitě zajímavým řešením, jak využít přebytečnou energii, ovšem má i svá úskalí. 

Tento způsob je navíc až příliš závislý na počasí. V případě vysoké oblačnosti se účinnost o něco sníží a voda v bazénu se může i ochladit. Za silného letního slunce dochází ke zbytečně vysokým ztrátám přebytečné energie, protože se nemá kam ukládat. V zimě se výkon sníží natolik, že panel nemůže vodu ohřívat, a navíc hrozí i zamrznutí kapaliny.

Cena solárních panelů v posledních letech výrazně klesla. Výkonnější FVE jsou výhodnější než samostatné lokální napájení, a pro se od něj spíše ustupuje.

Vyhřívání pomocí FVE s akumulací do baterie

Jedno z nejlepších řešení je popřemýšlet o napojení celého domu na výkonnější fotovoltaiku na střeše nebo kdekoli chcete s akumulací do baterie. Do ohřevu bazénu pak proudí pouze přebytečná energie, které je v létě více než dostatek. Ta by měla utáhnout jak ohřívání vody, tak napájení vodního čerpadla a filtrace. To znamená, že využijete nejvyšší možné procento ze sluneční energie.

Vyhřívání pomocí akumulace do teplé vody

Levnější způsob je akumulace do vody. Přebytky ze solární elektrárny se posílají v létě do bazénu a v zimě vám bude zásobovat bojler teplou vodou. K systému se přidá typ spínače doporučený dodavatelem, díky kterému můžete ohřívat buď bazén nebo bojler. 

Chcete zjistit, co se pro vás hodí nejvíc? Pojďte se poradit s našimi experty v LOSKY. Díky našemu individuálnímu přístupu a mnohaletým zkušenostem společně najdeme řešení pro vás na míru.